6. Pediatrik Rehabilitasyon Kongresi Bilimsel Programı

5 Haziran 2021, Cumartesi
09.00-09.30  Açılış Konuşması
Mintaze KEREM GÜNEL
09.30-09.35  Ara
09.35- 10.15 

Açılış Konferansı
Moderatörler: Kezban BAYRAMLAR, Naciye VARDAR YAĞLI
Konuşmacı: Ateş KARA, COVID ve Çocuk         
10.05-10.15 Soru-Cevap  
10.15-10.25 Ara
10.25-11.10  Konferans 2 
Moderatörler: Mintaze KEREM GÜNEL, Ayşe NUMANOĞLU AKBAŞ
Konuşmacı: Roslyn BOYD, Serebral Palsili Çocuklarda Nöroplastisiteyi Optimize Etmek İçin Mevcut Nörorehabilitasyon Müdahaleleri
11.00-11.10 Soru-Cevap        
11.10-11.25  Ara
11.25- 12.10  Konferans 3  
Moderatörler: Esra AKI, Deniz İNAL İNCE
Konuşmacı: Christine IMMS, Katılım Odaklı Terapi: Zihinde Oluşturup Başlamak   
12.00-12.10 Soru-Cevap        
12.10-12.20  Ara
12.20- 13.30  Sözlü Bildiri Tartışmalı Oturumu
Moderatörler:Selen SEREL ARSLAN, Ünal DEĞER
S01, S02, S03, S04, S05, S06, S07, S08, S09, S11, S12, S13, S14, S15, S16
13.20-13.30 Soru-Cevap
12.20- 13.30  Sözlü Bildiri Tartışmalı Oturumu / Salon-B
Moderatörler:Filiz ÖZDEMİR, Meltem YAZICI
S10, S17, S18, S20, S21, S22, S23, S24, S25, S26, S27, S28, S29, S30
13.20-13.30 Soru-Cevap
13.30-14.00  Ara
14.00-15.30  Panel 1: Çocuklarda Rehabilitasyon Teknolojileri
Moderatörler: Muhammed KILINÇ, Devrim TARAKÇI

Konuşmacılar:
Sabiha BEZGİN, Sanal Gerçeklik Uygulamaları
Umut APAYDIN, Robotik Rehabilitasyon
Ahmet EMİR, Rehabilitif Oyun Geliştirme
Naciye VARDAR YAĞLI, Telerehabilitasyon
15.20-15.30 Soru-Cevap 
15.30-15.45  Ara
15.45-17.15  Panel 2: Serebral Palsili Çocuklarda Kalça Eklemini Korumak
Moderatörler: Ekin AKALAN, Gönül ACAR
Konuşmacılar:
Adnan APTİ, Kalça Ekleminin Tipik Gelişimi ve SP'de Oluşan Biomekaniksel Değişiklikler
Cemil ÖZAL, Bebeklikten Gençliğe Fizyoterapi Uygulamaları
Hakan ŞENARAN, Ortopedik Müdahaleler  
17.00-17.15 Soru-Cevap
17.15-17.30  Ara
17.30-18.45  Araştırmalardan Kliniğe: Pediatrik Rehabilitasyonda Umut Vadeden Etkinlik Çalışmaları
Moderatörler: Erdoğan KAVLAK, Yıldız ERDOĞANOĞLU
Konuşmacılar:
Eda Özge OKUR, Dual Task
Duygu KORKEM, Ayna Terapi
Salime YILMAZ ALTUNBAY, Sanatla Terapi
Ünal DEĞER, Serebral Palside İstasyon Egzersizleri
Fatih TEKİN, Tüm Vücut Vibrasyonu
18.30-18.45 Soru-Cevap
18.45-19.00  Ara
19.00-19.45  Konferans 4  
Moderatörler: Banu ANLAR, Müjgan SÖNMEZ
Konuşmacı: Peter ROSENBAUM, 21. Yüzyılda Çocuk Fizyoterapisti Olmak: Benim İçin Ne İfade Ediyor? 
19.35-19.45 Soru-Cevap
19.45-20.00  Ara
20.00-21.30  Workshop 1
Oral-Motor Problemlerde Bebeklikten Çocukluğa Fizyoterapi
Moderatör: Ayşe KARADUMAN
Konuşmacılar: Numan DEMİR, Selen SEREL ARSLAN  
21.20-21.30 Soru-Cevap
 
6 Haziran 2021, Pazar
09.00-09.45  Konferans 5
Moderatörler: Öznur TUNCA YILMAZ, Gökçe Yağmur GÜNEŞ GENCER
Konuşmacı: İpek ALEMDAROĞLU GÜRBÜZ, Pediatrik Nöromuskuler Hastalıklarda Güncel Gelişmeler ve Yaklaşımlar
Soru-Cevap 09.35-09.45
09.45-10.00 Ara
10.00-11.30  Panel 3: Serebral Palside Üst Ekstremite
Moderatörler: Nilgün BEK, Çiğdem ÖKSÜZ
Konuşmacılar:
Brian HOARE,Unilateral Serebral Palsili Bebekler ve Küçük Çocuklar için Üst Ekstremite Hedefleri Belirleme 
Kıvanç DELİOĞLU, Klinik Değerlendirme
Sırrı Sinan BİLGİN, Cerrahi Yaklaşımlar  
Soru Cevap 11.15-11.30
11.30-11.45  Ara
11.45-12.30  Konferans 6  
Moderatörler: Devrim TARAKÇI, Meltem YAZICI
Konuşmacı: Hubertus van HEDEL, Çocuklarda Üst ve Alt Ekstremite Fonksiyonlarının Rehabilitasyonu İçin Uygun Teknolojilerin Seçimi 
Soru-Cevap 12.20-12.30 
12.30-12.40  Ara
12.40- 13.30  Sözlü Bildiri Tartışmalı Oturumu
Moderatörler:Arzu ERDEN, Gökçe Yağmur GÜNEŞ GENCER
S31, S32, S33, S34, S35, S36, S37, S38, S39, S40
13.20-13.30 Soru-Cevap
12.40- 13.55  Sözlü Bildiri Tartışmalı Oturumu / Salon-B
Moderatörler:Hilal KEKLİCEK, Sabiha BEZGİN
S41, S42, S43, S44, S45, S46, S47, S48, S49, S50, S51, S52, S54, S55, S56
13.45-13.55 Soru-Cevap
13.30-14.00  UYDU SEMPOZYUMU
Spastisite Tedavisinde Nöromodülasyon ve Teknolojik Girişimler 
Konuşmacı: Doç. Dr. Atilla Yılmaz, Okan Üniversitesi Hastanesi 
14.00- 15.30  Panel 4Yapay Zeka Rehabilitasyona Yön Verebilir mi?
Moderatörler: Necmiye ÜN YILDIRIM, Ayça KOLUKISA TARHAN
Konuşmacılar:
Ayça KOLUKISA TARHAN, Pediatrik Rehabilitasyonu Destekleyen Yazılım Uygulamaları
Onur AYDOĞDU, Yapay Zekanın Rehabilitasyonda Örnek Kullanımları
Filiz ÖZDEMİR, Pediatrik Rehabilitasyonda Klinik Karar Destek Sistemlerinin Kullanımı ve Örnek Uygulamalar
15.20-15.30 Soru-Cevap
15.30-15.40  Ara
15.40- 17.10 Panel 5Yenidoğan Yoğun Bakımında Ekip Yaklaşımı
Moderatörler: Ayşe LİVANELİOĞLU, Melda SAĞLAM
Konuşmacılar:
Tolga ÇELİK, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Fizyoterapistin Rolü
Aysu KAHRAMAN, Yenidoğan Yoğun Bakımında Fizyoterapi
Ebru ÇALIK KÜTÜKÇÜ, Yenidoğan Yoğun Bakımında Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Uygulamaları
16.55-17.10 Soru-Cevap
17.10- 17.25  Ara
17.25- 17.45 Konferans 7 (part 1)  
Moderatörler: İpek AKMAN, Nilay ÇÖMÜK BALCI
Konuşmacı: Suzann CAMPBELL, Perinatal Beyin Yaralanmasının Tıbbi Yönetiminde Yeni Ufuklar 
17.45-18.20  Konferans 7 (part 2)  
Moderatörler: İpek AKMAN, Nilay ÇÖMÜK BALCI
Konuşmacı: Suzann CAMPBELL, Perinatal Beyin Yaralanmasının Tıbbi Yönetiminde Yeni Ufuklar  
18.10-18.20 Soru-Cevap
18.20-18.30  Ara
18.30-19.45  Konferans 8  
Moderatörler: Umut TUĞAY, Cemil ÖZAL
Konuşmacı: Beverly CUSICK, Sensorimotor Gelişim Bilimlerini Pediatrik Uygulamada Bir Araya Getirmek 
19.35-19.45 Soru-Cevap
19.45-20.00  Ara
20.00-21.30  Workshop 2
Metobolizmal Hastalıklarda ve Nörogelişimsel Problemlerde Beslenme
Moderatör: Hülya GÖKMEN ÖZEL
Konuşmacılar: Hülya GÖKMEN ÖZEL, Fatma ILGAZ  
21.20-21.30 Soru-Cevap
20.00-21.30   Workshop 3 / Salon-B
Nöromusküler Hastalıklarda Skolyoz: Konservatif Yaklaşımlar
Moderatör: Yavuz YAKUT 
Konuşmacılar: Meltem YAZICI, Gözde YAĞCI 
21.20-21.30 Soru-Cevap
 
7 Haziran 2021, Pazartesi
08.25-09.35 Sözlü Bildiri Tartışmalı Oturumu
Moderatörler:Duygu TÜRKER, Duygu KORKEM
S57, S58, S59, S60, S61, S62, S63, S64, S65, S66, S67, S68, S69, S70
09.25-09.35 Soru-Cevap
09.35-09.45 Ara
09.45-10.30  Konferans 2  
Moderatörler: Mintaze KEREM GÜNEL, Ayşe NUMANOĞLU AKBAŞ
Konuşmacı: Roslyn BOYD, Serebral Palsili Çocuklarda Nöroplastisiteyi Optimize Etmek İçin Mevcut Nörorehabilitasyon Müdahaleleri 
10.20-10.30 Soru-Cevap
10.30-10.45  Ara
10.45-12.15  Panel 6: Çocuklarda Ağrı ve Yorgunluk Yönetimi
Moderatörler:  Emine Handan TÜZÜN, Meral BOŞNAK GÜÇLÜ
Konuşmacılar:
Amra ADROVİÇ, Çocuklarda Ağrı ve Yorgunluk Yönetimi: Hekim Bakış Açısı 
Kübra SEYHAN, Çocuklarda Ağrı ve Yorgunluğun Değerlendirmesi  
Ela TARAKÇI, Ağrı ve Yorgunluğu Olan Çocuğa Fizyoterapi Yaklaşımları
12.00-12.15 Soru-Cevap
12.15-12.30  Ara
12.30-14.00  Panel 7Pediatrik Rehabilitasyonda Değerlendirme Araçları: Çok Boyutlu Bakış
Moderatörler: Serap İNAL, Deran OSKAY 
Konuşmacılar:
Duygu TÜRKER, Türkçe'ye Kazandırma ve Kültürel Adaptaptasyonlar
Arzu ERDEN, Türkçe'ye Uyarlanmış Aktivite ve Katılım Değerlendirme Araçları
Hilal KEKLİCEK, Çocuklarda Vücut Yapı ve Fonksiyonlarında Kanıta Dayalı Değerlendirme Araçları
13.45-14.00 Soru-Cevap
14.00-14.30  Öğle Arası              
14.30-16.00  Panel 8Multiple Handicaplı Çocuklarda Ekip Yaklaşımı
Moderatörler: Tülin DÜGER, Esra ÖZCEBE
Konuşmacılar:
Songül ATASAVUN UYSAL, Ağır ve Çoklu Yetersizliği Olan Çocuklarda Fizyoterapi Yaklaşımları
Pınar ŞAFAK, Ağır ve Çoklu Yetersizliği Olan Çocuklarla Çalışan Uzmanlar İçin Stratejiler
Bülent GÜNDÜZ, Çocukluk Çağı Dil ve Konuşma Sorunlarına Yaklaşım
15.45-16.00 Soru-Cevap
16.00-16.10  Ara
16.10-16.55  Konferans 9  
Moderatörler: Aymen BALIKÇI, Tülay TARSUSLU ŞİMŞEK
Konuşmacı: Annie SAMPSONIDIS, Serebral Palsili Çocuklarda Pediatrik Müdahalelerde Karma Yöntemler

16.45-16.55 Soru-Cevap
16.55-17.05  Ara
17.05-18.35  Panel 9Ekibin En Önemli Üyeleri: Aile ve Çocuk
Moderatörler: Şebnem SOYSAL, Ufuk TİMUÇİN
Konuşmacılar:
H. Tuna ÇAK,  Çocuk Ergen Psikiyatristine Aile Odaklı Yaklaşım
Atilla CAVKAYTAR, Özel Çocuk Aileleri ile İşbirliği
Utku BEYAZIT, Çocuk Gelişimde Ailenin Rolü
18.20-18.35 Soru-Cevap
18.35-18.45  Ara
18.45-19.30  Kapanış Konferansı
Moderatörler: Feride BİLİR, Cumhur ELMACI
Konuşmacı: Mintaze KEREM GÜNEL, ICF: Habilitasyonda Yol Haritası
19.45 -   Kapanış
     Düzenleme Kurulu ile...
 
Sözel ve Poster Bildiri Ödüllerinin açıklanması